Rekolekcje adwentowe "Maryja - pierwsza w drodze wiary"

  • 23 grudzień 2017 |
  • wielkość czcionki
  • Wydrukuj

W tym roku rekolekcje adwentowe "Maryja - pierwsza w drodze wiary" przeżywane w naszej parafii miały wyjątkowy charakter, z uwagi na osobę rekolekcjonisty - ks. Robert Grzybowski z diecezji drohiczyńskiej, dyrektor szkoły nowej ewangelizacji i mieszkaniec pustelni. Ks. Robert zachwycił wszystkich uczestników rekolekcji głębią nauk, skoncentrowaniem na Słowie Bożym oraz poczuciem humoru. W czasie rekolekcji zostaliśmy zaproszeni do wejścia na drogę wiary razem z Maryją, patronką naszej parafii.

W pierwszy dzień rekolekcji zostaliśmy wezwani do zatrzymania się, zadania sobie fundamentalnych pytań dotyczących naszego życia, po to aby otworzyć się na spotkanie z Bogiem w Jego słowie. W niedzielę nauki były głoszone na wszystkich Mszach Świętych, również dla dzieci.

Podczas drugiego dnia rekolekcjonista na przykładzie Maryi pokazywał od czego zaczyna się droga wiary i osobiste spotkanie z Bogiem - od ciszy i słuchania, które są przestrzenią odkrywania Boga. Po Mszy Świętej wieczornej odbyło sie specjalne spotkanie dla małżonków, które zgromadziło ponad 100 osób. Ks. Robert na podstawie adhortacji apostolskiej papieża Franciszka "Amoris Laetitia" tłumaczył, jak budować relacje małżeńską, jak radzić sobie z gniewem, dlaczego bardo ważne są czułe gesty wobec kochanych osób i wiele innych zagadnień.

Trzeciego dnia rekolekcji ks. Robert prowadził nas do wprowadzenia Słowa Bożego w czyn, poprzez robienie drobnych postanowień po spotkaniu się z Bogiem w Jego Słowie. Wskazywał również na najczęstsze postawy, które uniemożliwiają w naszym życiu Słowu Bożemu wydawanie owoców. Natomiast po Mszy Świętej w domu poklasztornym zgromadziła się młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. Młodzi słuchając nauczania przeplatanego krótkimi filmikami, mogła spojrzeć na swoją codzienność i określić, jakimi słuchaczami Słowa Bożego są. Na koniec kapłani modlili się indywidualnie nad naszą młodzieżą o pragnienie czytania i strzeżenia Słowa w ich sercach.

W ostatnim dniu rekolekcji byliśmy prowadzeni do wyjścia na zewnątrz, dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Bogiem, a także dostrzeżenia osób potrzebujących w naszym najbliższym otoczeniu. Tym razem po Eucharystii zgromadziły się osoby formujące się w różnych wspólnotach w naszej parafii min. Odnowie w Duchu Świętym, Domowym Kościele, wspólnocie "Przyjaciele Oblubieńca" i wielu innych. Rekolekcjonista wygłosił nauczanie o konieczności dwóch płaszczyzn życia wspólnot: bycia ewangelizowanymi i ewangelizującymi. Po nauczaniu miała miejsce modlitwa nad poszczególnymi wspólnotami przed Najświętszym Sakramentem, prowadzona przez ks. Krzysztofa Augustyna.

Bardzo serdecznie dziękujemy ks. Robertowi za ogromne świadectwo wiary, głębie nauczań, za przebyte setki kilometrów, aby do nas dotrzeć. Oby Słowo, które zostało zasiane w naszej parafii wydało obfite owoce. A naszym parafianom dziękujemy za tak liczną frekwencję podczas nauk rekolekcyjnych i spowiedzi świętej.Zapraszamy do odsłuchania nauczań głoszonych przez ks. Roberta:

 

1. Niedziela: ks. Robert Grzybowski - Przebudzenie

2. Poniedziałek: ks. Robert Grzybowski - Początek

3. Wtorek: ks. Robert Grzybowski - Drugi szczebel

4. Środa: ks. Robert Grzybowski - Jesteś posłany; Wspólnoty ewangelizowane i ewangelizujące

 

Ostatnio zmieniany sobota, 23 grudzień 2017 12:54
Powrót na górę